Strona główna
   Poczta 
   O Towarzystwie
- Misja
- Władze
- Poczet Prezesów
- Prezesi Honorowi PTH
- Kontakt
- Statut
- Kalendarium
- Sylwetki
- Pożegnania

   Deklaracja członkowska 
   Struktura i jednostki
- Główna Komisja Rewizyjna
- Oddziały
- Sekcje Główne
- Fundusz PTH

   Historia
- Historia PTH
- Wspomnienia

   Struktura i jednostki
- Zarząd Główny
- Prezydium ZG

   Wydawnictwa 
- Platforma redakcyjna

   Konferencje 
   Współpraca 
   Prozdrowotny styl życia
- Pojęcie zdrowia-filozofia wellnes
- Zdrowie człowieka i jego uwarunkowania
- Przeciwdziałanie konsumpcji substancji psychoaktywnych
- Jak zapobiegać przeciwdziałaniu starzenia się skóry?
- Aktywność fizyczna

   Galerie 
   Sztuka
- Teksty literackie
- Muzyka

 
 
Aktualności 

2010-10-11 Porozmawiajmy o higienie - VI Dni Higieny – Krynic 

 
Za nami wielkie wydarzenie ze świata epidemiologii – VI Dni Higieny. Ta odbywająca się raz na dwa lata międzynarodowa konferencja, odbyła się tym razem w Krynicy-Zdrój. Na zaproszenie firmy Ecolab, do górskiej miejscowości zjechało ponad 250 specjalistów od zakażeń, by dyskutować o problemach współczesnej epidemiologii.

 
Nadchodzi sezon grypy i przeziębień... Jak powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby? Czy w tym sezonie również musimy się obawiać pandemii wirusa H1N1? Czy w polskich szpitalach jesteśmy dostatecznie chronieni przed zakażeniami? – to pytania, na które próbują odpowiedzieć sobie epidemiolodzy i lekarze z całego świata, ale to także problem, który dotyczy bezpośrednio każdego z nas.
 
– Mało kto wie, że grypa wywoływana przez wirus H1N1, który w 2009 roku wywołał pandemię tzw. świńskiej grypy, to niemalże ta sama choroba, która w 1918 roku zabiła ponad 50 milionów ludzi na świecie (wówczas pandemia znana było jako to tzw. „hiszpanka”). Czemu więc rok temu ten sam wirus zabił „zaledwie” 12 tys. osób w skali światowej, z czego w Polsce, było „tylko” 185 zgonów? W 1918 roku nie było szpitali z respiratorami, nie było też tak zaawansowanych metod dezynfekcji – wyjaśniał podczas Dni Higieny dr med. Paweł Grzesiowski z Narodowego Instytutu Leków z Warszawy podkreślając wagę kwestii, jaką są zakażenia.
 
– Nie zdajemy sobie sprawy, że z powodu zakażeń szpitalnych umiera w naszym kraju więcej osób, niż ginie w wypadkach drogowych – mówił Jacek Pękacki, Dyrektor Generalny Ecolab. Dlatego tak ważne są spotkania, na których specjaliści z całego kraju mają szanse wymienić się doświadczeniami w wcale z zakażeniami. Tegoroczne Dni Higieny to już szóste wydarzenie poświęcone tej tematyce, pierwsze zorganizowaliśmy 10 lat temu, od tamtej pory spotykamy się regularnie, co dwa lata – dodał.
           
W Krynicy-Zdrój zostało zaprezentowane oprogramowanie do rejestracji i analizy przypadków zakażeń EPICOM, stworzone przez Narodowy Instytut Leków, jakie dzięki wsparciu firmy Ecolab otrzymają polskie szpitale. Monitoring zakażeń pozwala ustalić m.in. ich źródła, częstotliwość występowania i skuteczność walki z nimi – mówi Andrzej Karaskiewicz, Dyrektor Naukowy Ecolab. Na razie projekt jest w fazie testów, wszystko wskazuje na to, że wystartuje w drugiej połowie 2011 roku.
 
            Ponadto podczas VI Dni Higieny został poruszony temat zawodowej odpowiedzialności lekarzy i pielęgniarek oraz kwestia profilaktyki higieny. Na osobnej sesji swoimi doświadczeniami w kwestii profilaktyki zakażeń szpitalnych podzielili się z polskimi ekspertami specjaliści ze szpitali z Łotwy, Litwy i Estonii.
 
W Krynicy-Zdrój od czwartku 23 września do soboty 25 września gościło ponad 250 specjalistów z dziedziny zakażeń (epidemiologów, farmaceutów, lekarzy i pielęgniarek epidemiologicznych) z Polski i Europy (m.in.: Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Belgii i Niemiec) – wszyscy przybyli na VI Dni Higieny organizowane przez firmę Ecolab światowego lidera w produkcji środków dezynfekcyjnych dla służby zdrowia. Spotkanie odbyło się w stulecie śmierci Roberta Kocha – odkrywcy prątków gruźlicy.
 
Organizator VI Dni Higieny – firma Ecolab – to lider w produkcji rozwiązań służących utrzymaniu higieny w obiektach publicznych: w służbie zdrowia, przemyśle, gastronomii i hotelarstwie.
 
P. Jacek Pękacki
 
 
Profesor Jerzy T. Marcinkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Higienicznego był patronem merytorycznym konferencji. Patronat medialny: „Zakażenia”, „Menedżer Zdrowa” oraz „Świat Przemysłu Farmaceutycznego”.
 
 
 
Informacji dodatkowych udziela:
Karolina Siudeja, Account PR Manager, PR Inspiration, tel.: + 48 693436614, karolina@prinspiration.pl

 

powrót
 
 
 

Copyright © 2014 Polskie Towarzystwo Higieniczne ul. Karowa 31, 00-324 Warszawa