Fundusz im. Marcina i Wandy Kacprzaków
W 1960 roku profesor Marcin Kacprzak wraz z żoną Wandą przekazali własne fundusze na cele społeczne w formie darowizny, skierowane dla młodych.
W odpisie dokumentu skierowanego do Zarządu Głównego PTH przez Marcina i Wandę Kacprzaków z dnia 1.X.1960 zapisano co następuje: „Spełniając wspólne nasze postanowienie o przekazaniu na cele społeczne pewnych funduszów, zwracamy się do Zarządu Głównego PTH w Warszawie z prośbą o przyjęcie darowizny w kwocie złotych 500.000,- i utworzenie z niej funduszu, któremu pragniemy nadać nazwę „Nasze Stypendium”. Wykorzystanie funduszu następowałoby na następujących zasadach: Fundusz nosi nazwę „Nasze Stypendium ” i jest w całości przeznaczony na ułatwienie młodym naukowcom dalszego kształcenia się lub prowadzenia pracy badawczej w dziedzinie ochrony zdrowia, higieny, epidemiologii w szerokim nowoczesnym ujęciu organizacji ochrony zdrowia … ” . Ofiarodawcy szczegółowo określili w powyższym dokumencie kryteria dysponowania powyższą sumą. W odpowiedzi na powyższe pismo Prezydium Zarządu Głównego PTH w dniu 2 grudnia 1960 roku postanowiło przyjąć proponowaną darowiznę, zobowiązało się wypełnić wszystkie warunki i podać do publicznej wiadomości o utworzeniu funduszu „Nasze Stypendium”. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w kręgach nauki i polityki. Prezes PAN prof. Tadeusz Kotarbiński w liście skierowanym do ZGPTH napisał między innymi: „… Będzie z tej fundacji pożytek dla młodych naukowców i dla Nauki. Czyn zaś prawdziwej ofiarności obywatelskiej Rektorstwa Kacprzaków wywołuje uczucia głębokiego uznania i szacunku”.
Od roku 1969 po śmierci Małżonków Kacprzaków pełne brzmienie funduszu zgodnie ze statutem PTH jest następujące: „Fundusz nagród i stypendiów imienia Marcina i Wandy Kacprzaków”.
Fundusz umożliwił kilkunastu lekarzom, głównie higienistom uzyskanie przez nich stopni naukowych doktora medycyny lub doktora habilitowanego. Oprócz formy stypendialnej Komitet Funduszu przekazywał rok rocznie wiele nagród za prace naukowe, które wnosiły nowe wartości badawcze, mające twórcze znaczenie dla rozwoju nauki polskiej. Ogłaszane były doroczne konkursy. W ciągu ponad 40 letniej działalności Fundusz przyznał ponad 160 nagród i wyróżnień oraz stypendiów zgodnie z intencją i wolą Fundatorów. Fundusz jest pięknym przykładem Jego szlachetnych idei i dążeń, mających na celu rozwój higieny i medycyny społecznej.
[opr. I. Kosińska -za Hygeia 32 s.139-140, 2003 |