2014-12-10   Konferencja naukowo-szkoleniowa „Wybrane Zagadnienia Chorób Zakaźnych” Międzyzdroje 21-23.11.2014 r.

      Szczeciński Oddział PTH wspólnie ze Szczecińską Izbą Pielęgniarek i Położnych zorganizował w Międzyzdrojach, w dniach 21-23 listopada 2014r., konferencję naukowo-szkoleniową „Wybrane Zagadnienia Chorób Zakaźnych”. W salach hotelu Aurora, położonego tuż przy międzyzdrojskim molo, około 200 uczestników przez 3 dni słuchało wykładów plenarnych i doniesień, dyskutowało oraz dzieliło się swoimi doświadczeniami zawodowymi w związku z tematami poszczególnych sesji. W trakcie imprezy swój udział zaznaczyli sponsorzy, m.in. firmy: Ecolab, ConvaTek, Sanofi, Johnson & Johnson.

      Pierwszego dnia, po wprowadzeniu mgr Renaty Opieli (O/Szczecin PTH) na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w woj. zachodniopomorskim w chorobach infekcyjnych  podlegających profilaktycznym szczepieniom, odbyła się sesja poświęcona zakażeniom szpitalnym. Jej tematy odnosiły się nie tylko zagadnień związanych z ekspozycją zawodową, higieną rąk, profilaktyką zakażeń miejsca operowanego, ale obejmowały również próbę odpowiedzi na pytania o zakres zagrożeń zdrowotnych wywołanych wirusem Ebola (wystąpienie dr hab. n. med. Miłosza Parczewskiego z Kliniki Chorób Zakaźnych PUM).

      Sesje odbywające się drugiego dnia dotyczyły zagadnień stanowiących odpowiedzi na wiele istotnych pytań, w tym m.in.: jak starzeje się odporność człowieka, jakie są najczęstsze kierunki wyjazdów podróżnych i z nimi związane potencjalne zagrożenia, czym grozi seks osobie przewlekle zakażonej albo kiedy należy bać się gruźlicy. Kolejną sesję tego dnia poświęcono zakażeniom wirusowym, w tym HIV oraz hepatotropowym HBV i HCV. Natomiast wieczorem można było całkowicie się zrelaksować i wyśmienicie bawić w trakcie uroczystej kolacji w klimacie lat 60., pod hasłem „Dzieci kwiaty”.

      Ostatniego dnia biorący udział w konferencji mieli okazję wysłuchać doniesień i dyskutować o zagrożeniach chorobami zakaźnymi wieku dziecięcego. Maksymalnie wypełniona uczestnikami obrad sala plenarna, miała możliwość pogłębić swoją wiedzę o najczęstszych zakażeniach u dzieci oraz m.in. poznać aktualne rekomendacje i najnowsze zalecenia dotyczące ochronnych szczepień przeciwko Streptococcus pneumoniae (wystąpienie dr hab. n. med. Alicji Walczak –  O/Szczecin PTH). Z kolei do problemów zdrowotnych związanych z ruchami antyszczepionkowymi i zasad  postępowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w przypadku odmowy szczepień w swoim wystąpieniu odniosła się dr n. med. Elżbieta Król – Pakulska (O/Szczecin PTH).

      Na zakończenie Konferencji wszyscy jej uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty.

 

Przewodnicząca O/Szczecin PTH

Alicja Walczak